
FÓKUSZBAN | Az IKEA PAX gardróbvilágítás

A gardrób összeállításának utolsó előtti lépése a világítás megtervezése. A praktikussága mellett talán ez kelt a legluxusabb érzést a szekrény használatakor. Alapvetően kétféle világítási megoldás közül választhatunk: a szekrény tetejére helyezhető külső világítás, illetve a szekrény belsejébe szerelhető belső világítás. Természetesen nem kell választanunk ezek közül, bátran alkalmazhatjuk mindkét megoldást.
A lényeg, hogy semmiképpen ne hagyjuk ki a gardróbunk megtervezésekor a világítást, mert mind a reggeli készülődést, mind az esti elpakolást meg tudja könnyíteni számunkra. Valamennyi IKEA által forgalmazott gardróbvilágítás LED-es fényforrás, mely akár 85%-kal kevesebb energiát fogyaszt és húszszor hosszabb az élettartama, mint a hagyományos izzóknak. Ezek a fényforrások nem cserélhetőek, azonban az élettartamuk kb. 25.000 óra, ami azt jelenti, hogy ha napi 3 órán keresztül használod, akkor is legalább 20 éven keresztül fognak működni. Ezen felül mindkét típusra jellemző, hogy csatlakoztathatod egy DIRIGERA hubhoz, és így az IKEA Home smart applikációhon keresztül is tudod majd használni. Fontos, hogy a külső és belső szekrényvilágítók önmagukban nem működőképesek, azokat minden esetben tápegységgel, kábelekkel, esetleg távirányítóval szükséges kiegészítenünk, melyeket szintén részletesen bemutatok.



Külső világítás
Ahogy a bevezetőben utaltam rá, a külső szekrénymegvilágítókat a szekrény tetejére szükséges szerelünk, majd egy tápegységgel és vezetékkel áram alá helyeznünk. Vezérlése egy külső - vezeték nélküli - távirányítóval működik. Érdemes annyi külső megvilágítót választani ahány szekrényvázunk van, hogy mindegyik kellő fényhez jusson, és segítse a szekrény használatát. Jelenleg a PAX tervezőben három féle - két fekete, és egy fehér - külső megvilágító közül választhatunk, melyek mindegyike egységesen letisztult svéd dizájn, és kiválóan passzolnak minden szoba összképébe. Mivel ezek a megvilágítók a szekrény tetején, de a szoba tere felé nyúlnak be, így nem akadályozzák azt, hogy a szekrény tetejét is kihasználjuk pl. a szezonon kívüli ruhák tárolása céljából.
Belső világítás
A PAX tervező jelenleg egy termékcsaládot kínál fel a szekrény megvilágítása céljából. Jó hír, hogy a megvásárolt lámpa mellé kapunk három különböző szereléket, melyekkel a világító csíkot polc alá, felső panel alá vagy tolóajtós gardróbba szerelhetjük. Ezek a szerelékek segítik azt, hogy a világítótest vezetékét a lehető legesztétikusabban tudjuk kivezetni a szekrényvázból annak érdekében, hogy áram alá tudjuk helyezni. Ezek a LED-es világítócsíkok három színben - fehér, sötét és világossszürke - illetve három méretben - 46 cm, 71 cm, 96 cm - kaphatóak, így mindenki megtalálja a gardróbja számára a megfelelőt. Ezek a világítótestek érzékelővel vannak ellátva, így csak ki kell nyitnod az ajtót, és már fel is kapcsolódnak. A külső megvilágítókhoz hasonlóan ezek is integrált LED fényforrások (tehát nem cserélhetőek), és ezek élettartama is kb. 25.000 óra.
A PAX tervező ugyan nem kínálja fel, de az IKEA kínálatában megtalálható olyan belső megvilágító is, mely nem hálózatról, hanem elemmel működik. Ennek akkor van jelentősége, ha szekrényünk közelében nem, vagy csak nagyon körülményes módon érhető el konnektor. Minden más esetben - márcsak a környezettudatosság jegyében is - inkább a hálózatról működő megoldásokat válasszuk.
Kiegészítők
Ahogy arra már korábban utaltam, mind a külső, mind a belső megvilágítókat is különböző kiegészítőkkel szükséges ellátnunk, annak érdekében, hogy azokat hálózatról tudjuk működtetni.
Anélkül, hogy komolyabb elektromos áram ismereteket kellene szereznünk, jó ha megjegyezzük a vezeték (kábel), a tápegység, és a távirányító eszközöket, melyek gardróbrendszerünk megvilágításában lesznek segítségünkre. Ezek kiválasztásakor első lépésként el kell döntenünk, hogy szeretnénk e távirányítóval (esetleg applikációval) működtetni azt, vagy nem. Külső megvilágítók esetében mindenképp javaslom a távirányítós megoldást a mindennapi használat megkönnyítése érdekében. Belső megvilágításnál (amennyiben van ajtó a szekrényünkön) nem feltétlenül szükséges a távirányító, praktikusabb az érzékelőre bízni a működést.
Amennyiben tehát nem kívánjuk távirányítóval működtetni világításunkat, úgy az IKEA kínál számunka egy tápegységgel és kapcsolóval felszerelt vezetéket, melyet közvetlenül a konnektorba tudunk helyezni. Erre a tápegységre legfeljebb 6 világítótestet csatlakoztathatunk, melyek együttes maximális teljesítménye nem haladhatja meg a 19 W-t.
Távirányító alkalmazásához mindenképpen szükségünk van egy tápegységre, illetve az ahhoz kompatibilis vezetékre. Fontos megemlíteni, hogy a tápegység kiválasztásakor, annak maximális teljesítmény mellett vegyük figyelembe azt is, hogy hány darab fényforrást kell csatlakoztatnunk összesen a tápegységbe. Ehhez az egyik kislányom szekrényét hoznám gyakorlati példának.
Adott egy 3 vázból felépülő gardrób, mely vázak mindegyikének tetejére egy-egy külső megvilágítót helyeztem, illetve a legnagyobb vázba került egy belső világítótest is. Teljesítmény alapján elegendő lenne a 10 w-os tápegység, tekintettel arra, hogy a lámpák összteljesítménye 10 W alatt maradt, azonban a 10 W-os tápegységbe mindössze 3 db fényforrás csatlakoztatható, így esetemben a nagyobb - 30 W-os - tápegységgel kellett felszerelnem a szekrényt, melybe maximum 10 fényforrást lehet csatlakoztatni az összteljesítményt figyelembe véve.
A távirányítók a fényforrások fel és lekapcsolása mellett a fényerő szabályozásában is szerepet játszanak, segítve ezzel az ideális fény beállítását gardróbunk helyiségében.
Az éveken át tartó használatból adódóan egy utolsó gondolattal zárnám a gardróbvilágítás bemutatását: Mindegy, hogy külső vagy belső világítással szereljük fel a szekrényünket, de ha a konnektor, amit működésükhöz használni kívánunk a szekrény hátfala mögött helyezkedik el, úgy javaslom, hogy az érintett hátfalba vágjunk egy szerelőnyílást, így nem szükséges a szekrényt elmozdítanunk amennyiben bármilyen szerelést kell végeznünk a világításon.