
Marie Kondó bemutatása
A nő, aki a rendrakásra született

Név: Marie Kondo
Születési dátum: 1984. október 9.
Születési hely: Tokió, Japán
Foglalkozás: Rendszerezési szakértő, író, televíziós személyiség
Fiatal évei
Marie Tokióban született és nőtt fel egy három gyermekes család középső gyermekeként. Már öt éves korában a háziasszonyoknak szóló folyóiratokat forgatta, melyek hatására döntött úgy tizenöt évesen, hogy beleássa magát a rendrakás és a selejtezés tudományába, abban bízva, hogy egy nap majd rendszerezési szakértő lesz belőle. Míg a többi gyermek az udvaron fogócskázott, Ő belopózott a tanterembe, hogy átrendezze a könyvespolcokat. A középiskola alatt önként jelentkezett az iskolai osztályterem rendbetételére, és tanulmányozta a rendszerezési technikákat.
Egyetemi tanulmányait a Tokyo Woman's Christian Universityn végezte, ahol társadalompszichológia szakon diplomázott. Diplomamunkája a rendszerezés és a boldogság közötti kapcsolatot vizsgálta, ami később a KonMari módszer alapelveinek kialakulásához vezetett.
A KonMari Módszer kifejlesztése
Még egyetemi hallgatóként megalapította első, rendrakással foglalkozó cégét, aminél szinte azonnal több hónapos várakozási lista alakult ki. 2011-ben adta ki első könyvét, Rend a lelke mindennek (The Life-Changing Magic of Tidying Up) címmel, amely rövid időn belül bestseller lett Japánban, majd világszerte. A könyv a KonMari módszert ismerteti, amelynek központi gondolata az, hogy csak azokat a tárgyakat tartsuk meg, amelyek valódi örömet okoznak. Ez a könyv több mint 44 nyelvre lett lefordítva, és több millió példányban kelt el világszerte.
A KonMari módszer szerint a rendrakás két tevékenységre osztható: egyrészt el kell döntened, hogy mit dobsz ki és mit tartasz meg, másrészt ki kell találnod, hogy amit megtartasz, azt hova teszed. A módszer egyik leginnovatívabb aspektusa, hogy nem helyiségenként, hanem kategóriánként halad a rendszerezésben. Nagy hangsúlyt fektet a tudatosságra és az érzelmi kapcsolatainkra a tárgyainkkal, és arra ösztönzi az embereket, hogy szabaduljanak meg mindentől, ami már nem okoz örömet számukra.

Karrier
Az igazi ismertséget 2014-ben szerezte meg, amikor a The New York Times egyik riportere felfedezte a könyvét és írni kezdett róla, melynek hatására heteket töltött a The New York Times bestseller listáján. (Apró kitekintés, hogy az egyik hónapok óta várakozó vendége kérte tőle, hogy írja már le a módszereit, hogy ne kelljen annyit várnia rá.)
2015-ben a Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere közé választotta. Marie Kondo további könyveket is írt, mint például a Tiszta öröm: A rendteremtés művészete (Spark Joy: An Illustrated Master Class on the Art of Organizing and Tidying Up) (2016), ami a KonMari módszer részletesebb útmutatóját nyújtja, valamint ennek egyfajta folytatása az Örömteli munka - Teremts rendet és találd meg a harmóniát a munkádban is (Joy at Work: Organizing Your Professional Life (2021), amely a munkahelyi környezet rendszerezésével és a munkában való harmónia megtalálásával foglalkozik, a KonMari módszert maximális alkalmazásával.
Az első manga
formában íródott könyve a Rendrakás lépésről
lépésre - Hogyan varázsold rendezett és örömteli hellyé az otthonodat
(Tidying Companion - A Planner to Spark Joy and Organize Your Life) (2023) című
könyve volt, mely igazából inkább egy munkafüzetnek mondható, és a rendrakás közbeni belső
változáshoz nyújt segítséget.
Netflix megjelenés
Marie Kondo 2019-ben még szélesebb közönséget ért el a Netflix Tidying Up with Marie Kondo című sorozatával, amely világszerte nagy sikert aratott. A sorozatban Marie Kondo nyolc különböző amerikai család otthonát látogatta meg, és segített nekik rendet tenni a KonMari módszer alkalmazásával. A sorozat egyszerre volt inspiráló és gyakorlatias, és bemutatta, hogyan változtathatja meg a rendteremtés az emberek életét, nemcsak fizikai, hanem érzelmi és mentális szinten is. 2021-ben pedig még három rész erejéig visszatér a streaming platformra. A sorozat révén Marie Kondo nemcsak rendszerezési szakértőként, hanem televíziós személyiségként is elismertté vált.

Magánélet
Marie Kondo magánélete szintén nagy érdeklődést váltott ki, különösen miután híressé vált a KonMari módszer és a Netflix sorozat révén. Marie Kondo férje Takumi Kawahara, aki kezdetben egy marketing cégnél dolgozott, majd később Marie menedzsere lett. A pár 2012-ben házasodott össze, és két lányuk született: Satsuki és Miko, majd 2021-ben egy harmadik gyermekkel, egy kisfiúval bővült a családjuk. Kondo családjával Los Angelesben él, ahol továbbra is a KonMari Inc. vezetőjeként dolgozik. Bár a rendszerezés központi szerepet játszik az életében, számos interjúban hangsúlyozta, hogy számára a család az első. Többször megfogalmazta, hogy anyaként fontosnak tartja a munka és a magánélet egyensúlyát, és azt is, hogy a saját otthonában is alkalmazza a KonMari módszert, de korántsem tökéletesen, hanem a gyakorlatias életmódnak megfelelően.
Hatása és öröksége
A KonMari módszere nem pusztán egy rendszerezési technika, hanem egy globális mozgalom is, amely világszerte arra ösztönzi az embereket, hogy tudatosabbak legyenek a környezetükkel és az általuk birtokolt tárgyakkal kapcsolatban. A módszer hatása túlmutat a lakberendezésen. Sokan akként nyilatkoznak róla, hogy a KonMari segítségével az életük más területein is sikerült rendet tenniük.
Marie Kondo egy rendkívül sikeres rendszerezési szakértő, aki egyszerű, de hatékony módszerével világszerte emberek millióinak segített rendet tenni otthonukban és ezáltal az életükben. A KonMari módszer a boldogságot helyezi a középpontba, és arra ösztönzi az embereket, hogy csak azokat a tárgyakat tartsák meg, amelyek valódi örömet okoznak.