
1. fejezet -Miért nem tudok rendet tartani az otthonomban?
Marie Kondo első Magyarországon megjelent könyve a Rend a lelke mindennek. Ennek most az első fejezetét fogom most bemutatni, mely rögtön választ ad arra az alapvető kérdésre, hogy miért nem tudsz rendet tartani az otthonodban? A válasz pedig egyszerűbb mint gondolnánk, azért mert nem tanultad meg, hogy hogyan kell. A rendrakás nem ösztönös tevékenység, hanem egy tanulható készség, mindannyian autodidakták vagyunk ezen a téren.
Kondo egyik központi állítása, hogy a rendrakásnak nem kellene folyamatos feladatnak lennie, hiszen ha jól csinálod, csak egyszer kell rendet raknod. A fejezet párhuzamot von a fogyókúrák világból jól ismert "jojó-effektus" és a házban időről időre eluralkodó rendetlenség között. A KonMari módszerrel azonban nem kell folyamatosan újra meg újra rendet raknod, mert elsajátításával egy fenntartható rendet tudsz teremteni.
Véleménye szerint az a megközelítés, hogy haladj apránként a rendrakással, soha nem fog valódi eredményt hozni. Sokkal célravezetőbb, ha egy szuszra raksz rendet, gyökeresen megváltoztatva ezzel az egész gondolkodásmódodat, hiszen a szokásainkon nem tudunk változtatni, anélkül, hogy előbb a gondolkodásmódunkon ne változtatnánk. Az apránként végzett rendrakással pont az a baj, hogy az egész életedet rendrakással fogod tölteni, így nem éljed át a rend nyújtotta csodálatos élményt.
Marie mindenkit a tökéletességre való törekvésre buzdít
Szerinte soha nem lesz a házadban rend, ha csak félszívvel csinálod. Nagyon leegyszerűsítve a rendrakás két tevékenységre osztható: egyrészt el kell döntened, hogy mit dobsz ki és mit tartasz meg, másrészt ki kell találnod, hogy amit megtartasz, azt hova teszed. Ha ezeket meg tudod csinálni, akkor máris tökéletes munkát végeztél.
A könyv rámutat arra az alaptézisre, mely szerint ha
körülötted nincs rend, akkor a fejedben sincs
Amint az emberek elkezdik rendbe tenni a környezetüket, rákényszerülnek, hogy átértékeljék az életüket is. A rendrakás nemcsak fizikai tér megtisztításáról szól, hanem lehetőséget ad arra, hogy életünk más területein is pozitív változásokat érjünk el. Az otthonunkban uralkodó rendetlenség gyakran kihat az életünk más területeire is, és ha megszabadulunk a felesleges dolgoktól, azzal tiszta lapot nyithatunk, és egy harmonikusabb, rendezettebb életet élhetünk. Fontos azonban mindig szem előtt tartanunk, hogy a rendrakás egy eszköz, nem pedig a cél.

A könyv szerint a rendrakás az egyik, hanem a legnagyobb csapdája a tárolás. Az ügyes tárolási módszerek önmagukban nem oldanak meg semmit.
Az elpakolás azt a hamis illúziót kelti, hogy megoldottuk a rendetlenséget
Teljesen felesleges újabb és újabb tárolókat venned, amíg nem azonosítottad, hogy mi az amire tényleg szükséged van. A tárolási szakértők által ajánlott rendszerek és eszközök inkább arra ösztönöznek, hogy még több dolgot tartsunk meg, amit el lehet rejteni valahol, mintsem hogy szelektáljunk és megszabaduljunk a felesleges dolgoktól.
Éppen ezért a KonMari módszer első lépése mindig a szelektálás
Rávilágít továbbá arra is, hogy helyiségenként rendet rakni egy igen végzetes hiba. Az azonoson típusú dolgokat gyakran több helyen elszórva tartjuk a lakásban, így ha helyiségenként haladunk, akkor nem látjuk, hogy valójában ugyan azokat a dolgokat pakoljuk, csak a lakás különböző pontjain. Ha azonban kategóriánként haladunk, úgy jobban átlátjuk a tárgyainkat, és könnyebb döntést hozni arról, mi maradjon és mi menjen.
A könyv kitér arra is, hogy a személyiségünknek nincs köze a rendrakási képességünkhöz. Felesleges abban keresni a házuk rendetlenségének az okát, hogy eddig nem a személyiségünkhöz passzoló módszerrel próbálkoztunk. Az igazság az, hogy az emberek többsége túl lusta, vagy túl elfoglalt ahhoz, hogy rendet rakjon.
A fejezet végén pedig Kondo arra buzdítja az olvasókat, hogy tekintsék a rendrakást ünnepi eseménynek, nem pedig egyszerű házimunkának. Ez egy különleges alkalom, amikor megváltoztathatjuk az életünket, megszabadulhatunk a fölösleges dolgoktól, és csak azokat a tárgyakat tartjuk meg, amelyek valóban örömöt okoznak nekünk. Amíg nem végzed el a házad egyszeri, teljes rendbe tételének ünnepi feladatát, addig minden nap eleve kudarcra ítélve csak pakolsz benne.